Nowalijki - jeść czy nie?

Oferta na rok szkolny 2020/2021 - kliknij TUTAJ. Zapraszamy do "Czerwoniaka" !

WITAJCIE ;)

To ostatni już projekt w tym roku szkolnym.

NOWALIJKI - JEŚĆ CZY NIE ???? 

  Na wiosnę wzbudzają w nas ogromny entuzjazm po długiej zimie. Są to młode pomidory, ogórki, rzodkiewki, sałaty, świeże zioła, koperek, pietruszka, boćwinka, świeża marchewka .....

Eksplozja witamin: A, K,C,  składników mineralnych: potasu , magnezu, likopenu, kwasu foliowego

SAMO ZDROWIE !!!   A może niekoniecznie  ?

Azotany w nowalijkach

Do nawożenia nowalijek używa się niestety dużo nawozów sztucznych ze związkami azotu. Rośliny przyswajają je nieselektywnie - to znaczy, że pobierają ich tyle, ile im dostarczymy, a nie tyle, ile im potrzeba. A dostarczamy ich zwykle zbyt dużo - kontrole przeprowadzane przez Inspekcję Handlową Artykułów Rolno-Spożywczych dosyć często wykazują przekroczenie dozwolonych norm. Dużo azotanów gromadzi się zwłaszcza w korzeniach i zewnętrznych liściach warzyw. A zatem najwięcej może ich być w rzodkiewkach, marchewce czy sałacie. Nadmiar związków azotu może być u człowieka przyczyną zatrucia, a na dłuższą metę również wywołać raka żołądka. Azotany upraszczają się w organizmie do azotynów, które przekształcają się później w rakotwórcze nitrozoaminy. Niestety, tak naprawdę nie jesteśmy w stanie rozpoznać, czy nowalijki, które zamierzamy kupić, są przenawożone, czy nie, bo nie świadczy o tym ani wielkość, ani kolor warzywa. Pozostaje więc jedynie zaopatrywać się u znajomych i zaufanych rolników.

poradnikzdrowie.pl


Dlatego też odwiedziliśmy lokalnego hodowcę, który jest z nami 24 miesiące i zawsze ma produkty wysokiej jakości. 3/4 sprzedawanych warzyw pochodzi z własnych plantacji, które znajdują się w Chmielach Pogorzelach.

Znajdziemy ich na naszej zambrowskiej targowicy ( ul. Wyszyńskiego) o każdej porze roku.

Teraz na wiosnę prócz własnych artykułów, posiadają produkty z targów w Broniszach. Jest to największa w Polsce giełda owoców i warzyw, gdzie zjeżdżają sie rolnicy z całego kraju.

www.bronisze.pl

Serdecznie zapraszamy po witaminki do naszych lokalnych wytwórców, nie zapominając o tym że owoce i warzywa powinny stanowić podstawę naszego wyżywienia, chroniąc nas przed chorobami, podnosząc naszą naturalną odporność.