Literaccy patrioci

Oferta dla gimnazjalistów na rok szkolny 2017/2018 - kliknij TUTAJ. Zapraszamy do "Czerwoniaka" !

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się w bibliotece szkolnej projekt czytelniczy pt. „Literaccy patrioci”. Przedsięwzięcie to organizowane jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Związane jest także z obchodzoną w 2018 roku 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości.

Celem projektu jest umożliwienie uczniom wypowiedzenia się na temat szeroko rozumianego patriotyzmu, zaprezentowania własnego zdania na ten temat. W pisanych na ten projekt rozprawkach problemowych uczniowie spróbują zmierzyć się z odwiecznymi pytaniami: Czym jest patriotyzm?, Kto jest patriotą?, Czy istnieje wzorzec patrioty?

W projekcie tym biorą udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Klasy zostaną podzielone na trzy grupy. W październiku każda z nich będzie pisała rozprawkę problemową na wybrany temat związany z wyjaśnieniem określonego problemu:

 

Klasy pierwsze:

 „Nie pytajmy, co może zrobić dla nas ojczyzna. Pytajmy, co my możemy dla niej uczynic” (J. F. Kennedy). Czy zgadzasz się z tą opinią? Napisz rozprawkę problemową na temat bohaterów literackich, którzy potwierdzą postawioną przez ciebie tezę. Twoja praca powinna liczyc co najmniej 250 słów.

 

Klasy drugie i trzecie:

„Gdzie dobrze, tam ojczyzna” (Plutos). Czy zgadzasz się z tą opinią? Napisz rozprawkę problemową na temat bohaterów literackich, którzy potwierdzą postawioną przez ciebie tezę. Twoja praca powinna liczyc co najmniej 250 słów.

 

Klasy maturalne:

„Ojczyzny nie zabiera się z sobą na podeszwach butów” (J. J. Danton). Czy zgadzasz się z tą opinią? Napisz rozprawkę problemową na temat bohaterów literackich, którzy potwierdzą postawioną przez ciebie tezę. Twoja praca powinna liczyc co najmniej 250 słów.

 

Najlepsze prace napisane na ten projekt zostaną zaprezentowane w czytelni na trzech wystawach: październik – klasy maturalne, listopad – klasy drugie i trzecie, grudzień – klasy pierwsze.