Narodowe czytanie "Przedwiośnia"

Oferta na rok szkolny 2019/2020 - kliknij TUTAJ. Zapraszamy do "Czerwoniaka" !

Opublikowano: czwartek, 11 październik 2018 E. Matanowska

10 października 2018 roku odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Przez sześć godzin (od pierwszej do szóstej godziny lekcyjnej) powieść czytali uczniowie i nauczyciele.

W akcji wzięły udział w kolejności następujące klasy: III TL, I b TI, I TŻ, II a LO, II b LO, I LO, III LO, IV TŻ, II TI, II TŻ, II BS, III TŻ. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tym projekcie czytelniczym. W szczególny sposób dziękujemy zarówno osobom czytającym, jak i słuchającym. Uczestnicy Narodowego Czytania wykazali się wyjątkową kulturą słuchania tekstu przez godzinę bez przerwy. Czytanie dla takich uczniów było przyjemnością.

Organizowana w całej Polsce akcja Narodowego Czytania odbywa się w tym roku w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Lekturą czytaną w 2018 roku jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

W powieści autor opisał pierwsze lata odzyskania niepodległości. Polska stoi na rozdrożu. Nie wiadomo, jaką drogą pójdzie. Żeromski zwrócił uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka zachęcała do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.

Akcja Narodowego Czytania jest organizowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Od 2013 roku w całej Polsce czytano w kolejności: dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.