Warsztaty w ramach projektu „Stawiam na drób”

Oferta na rok szkolny 2019/2020 - kliknij TUTAJ. Zapraszamy do "Czerwoniaka" !

Opublikowano: wtorek, 19 marzec 2019 Administrator

 Informacje dotyczące warsztatów  w ramach projektu „Stawiam na drób” 

W piątek 15.03.2019 w ZS nr1 odbyły się Warsztaty kulinarne w ramach projektu „ Stawiam na drób” Brali w nich udział uczniowie z kl. I, II i III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych  i kl. III Branżowej Szkoły I Stopnia uczący się w zawodzie kucharz.

 

          Celem projektu było profesjonalne szkolenie z zakresu jakości polskiego mięsa drobiowego i obróbki technologicznej tego mięsa.

          Warsztaty prowadził  mistrz kulinarny Marcin Budynek z zespołem. Jego specjalnością jest kuchnia polska w nowatorskim wydaniu. Prowadzi oraz występuje w programach telewizyjnych związanych z gastronomią m.in. „Dwa żywioły”, „Dwie pasje”, „Przepis dnia”. Był gospodarzem kuchni w programie „ Kawa czy herbata?” oraz „Pytanie na śniadanie”. Organizator i juror wielu konkursów kulinarnych. Założyciel i wiceprezes Klubu Szefów Kuchni. Wieloletni szef kuchni  w hotelach w Augustowie i Juracie. Obecnie prowadzi Akademię Kulinarną Marcina Budynka i własną „Tawernę Fisza” w Augustowie.

              Doświadczenie zawodowe zdobywał  u znanych kucharzy w  wielu restauracjach europejskich, a także w Chile, RPA, Kanadzie i Malezji. Laureat konkursów kulinarnych : Kreator Smaku”, „Złota Patelnia”, „Dania Wigilijne”. Współautor wielu książek kulinarnych. Otrzymał wyróżnienie Hermes za Osobowość Kulinarną roku 2012 Poradnika Restauratora.

              Szkolenie składało się z dwóch części: w części I merytorycznej  dietetyk p. Judyta Szymkowiak przekazała uczniom najnowsze informacje na temat czynników wpływających na jakość mięsa drobiowego i przekonywała dlaczego warto jeść drób. Mądre rady „od kuchni” przekazał mistrz kulinarny Marcin Budynek.

                 Program części II-praktycznej obejmował marynowanie drobiu, nowoczesne metody obróbki potraw , oraz kompozycje smakowe i aranżacje potraw.

 Dwudziestu  uczniów podzielonych na 2 osobowe zespoły pod okiem kucharzy  p. Angelo Colombo i p. Kamil Babkowski przygotowywało  potrawy z drobiu i podrobów. Wykorzystywali różne techniki kulinarne m.in. sous vide,  tworzyli nowe kompozycje smakowe i przygotowywali potrawy do wydawania.

Przygotowane potrawy to m.in.  kurczak po malezyjsku z ryżem kokosowym, wątróbka drobiowa z pastą jabłkowo-cebulową i tłuczonymi ziemniakami, udko  z kurczaka z soczewicą i szpinakiem, polędwiczki drobiowe z brokułem, kaszotto z pieczarkami i piersią z kurczaka, pierś  z kaczki sous vide z sałatką z brukselki i wiele innych.

Po degustacji przyszedł czas na zakończenie warsztatów.

       Za ukończenie z sukcesem Warsztatów kulinarnych :Stawiam na drób” uczniowie  otrzymali Certyfikaty , zapaski z logo  projektu i noże szefa kuchni. 

                                                                                                                                Ewa Galas

 

LINK DO GALERII