Uczniowie „Czerwoniaka” zdobywają umiejętności baristy.

Oferta na rok szkolny 2020/2021 - kliknij TUTAJ. Zapraszamy do "Czerwoniaka" !

Opublikowano: środa, 29 maj 2019 Administrator

Uczniowie „Czerwoniaka” zdobywają umiejętności baristy.

Barista jest specjalistą od parzenia i podawania kawy. Posiada on ogromną wiedzę o różnych gatunkach kaw, sposobach jej przygotowania oraz możliwościach łączenia ze sobą przeróżnych składników.

Co więcej, barista potrafi zrobić kawę, która jest swoistym dziełem sztuki i doskonale komponuje się z podaną potrawą, dzięki czemu kusi ona nie tylko smakiem, ale także formą wizualną.

Oprócz parzenia kawy i opieki nad klientem, barista dba również o sprzęt (ekspres do kawy), produkty, zaopatrzenie i nadzór nad przechowywanym towarem. Obecnie nie ma szkoły wyższej przygotowującej do wykonywania tego zawodu, dlatego też może nim zostać każdy. Warunkiem jest ukończenie płatnego kursu dla baristów, podczas którego, oprócz wiedzy teoretycznej, można nauczyć się serwowania różnych rodzajów kaw (np. espresso, latte, romano, wiener melange) oraz zdobyć umiejętność tworzenia przepięknych wzorów z mleka na wierzchniej warstwie napoju.

W ramach projektu „Wykwalifikowany absolwent gwarancją  zawodowego sukcesu”
15 uczniów z Zespołu Szkół nr 1, uczących się w klasach o kierunku gastronomicznym, bierze udział w nieodpłatnym specjalistycznym, certyfikowanym kursie baristy. Stanowi on p
ołączenie zajęć praktycznych z teoretyczną nauką o profesjonalnym sprzęcie oraz kawie, jej gatunkach, sposobach rozróżniania i parzenia. Prowadzący go specjaliści przekazują swą wiedzę i przygotowują uczniów do pracy w kawiarni. Sam kurs skierowany jest zarówno do przyszłych pracowników, jak i osób interesujących się kawą amatorsko. Mogą oni dzięki niemu zdobyć przydatną wiedzę i umiejętności związane z przygotowywaniem kawy.

Nie każdy potrafi przygotować smaczną kawę.  Są jednak tacy, którzy mogą z niej stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Na pewno warto jest więc zobaczyć, kim jest barista oraz co trzeba zrobić, żeby nim zostać.