Ziołowy zakątek

Oferta na rok szkolny 2022/2023 - kliknij TUTAJ. Zapraszamy do "Czerwoniaka" !

Ziołowy zakątek

Dnia 11.04.2022 r. uczniowie klasy 2 i 3 Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych wraz z opiekunami Panią Justyną Śledziewską i Panem Dariuszem Śledziewskim uczestniczyli w warsztatach Permakulturowych w Ziołowym Zakątku w Korycinach. Organizatorem wyjazdu była firma The Polish Farm Advisory and Training Centre.

Permakultura to gałąź projektowania ekologicznego, inżynierii ekologicznej i projektowania środowiska, tworząca zrównoważoną architekturę siedzib ludzkich i samoregulujące się systemy rolnicze na wzór ekosystemów naturalnych. Program warsztatów obejmował zakres wiedzy dotyczący zmian klimatu i równowagi ekologicznej. Omówiony został koncept permakultury, wady i zalety oraz potencjał wobec adaptacji do zmian klimatu.

W ramach warsztatów gastronomicznych uczniowie sporządzili sałatkę z ziołami ekologicznymi i kwiatami jadalnymi oraz koktajl z pokrzywy i mięty. W ramach warsztatów technicznych młodzież poznała zastosowanie zestawu ARDUINO w permakulturze.

Dodatkowymi zaplanowanymi atrakcjami było zwiedzanie Podlaskiego Ogrodu Ziołowego, Ogrodu Botanicznego oraz uczestnictwo w warsztatach herbacianych, gdzie młodzież mogła wykonać własne mieszanki herbat o właściwościach prozdrowotnych. Uwieńczeniem spotkania był wspólny obiad oraz pamiątkowe zdjęcie. Serdecznie polecamy Ziołowy Zakątek, zwłaszcza wiosną, gdzie natura budzi się do życia.