Czerwoniak w Portugalii

Oferta na rok szkolny 2022/2023 - kliknij TUTAJ. Zapraszamy do "Czerwoniaka" !

Czerwoniak w Portugalii
„Bom dia!” – tak pozdrawialiśmy się przez dwa tygodnie, które uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Zambrowie spędzili w pięknej Bradze, trzecim co do wielkości mieście Portugalii.

Dwadzieścioro licealistów z klas II, III i IV wraz z nauczycielami (anglistami i polonistką) przeniosło się do partnerskiej szkoły AEmaximinos Maximinos, realizując w dniach 31.10 – 11.11.2022. projekt pt. „Rozwój kompetencji uczniów kluczem do sukcesu szkoły” współfinansowany przez Unię Europejską. (Numer projektu: 2021-2-PL01-KA122-SCH-000041973, Akcja 1 Edukacja szkolna). Celem głównym działania było poszerzenie praktycznych umiejętności posługiwania się językiem angielskim, nauka podstaw języka portugalskiego, integracja międzykulturowa oraz zwiększenie wiedzy i kompetencji z zakresu zrównoważonego rozwoju.
Każdy z uczestników realizował indywidualny program szkolenia, który został ustalony w oparciu o przeprowadzoną diagnozę potrzeb edukacyjnych ucznia. Szkolenie było prowadzone w dwuosobowych zespołach składających się z polskiego i portugalskiego ucznia. Tematyka zaplanowanych zajęć obejmowała m.in. zagadnienia z zakresu zrównoważonego rozwoju, podstawy języka portugalskiego (dla Portugalczyków języka polskiego). Ponadto przez cały okres mobilności zespoły pracowały nad przygotowaniem multimedialnych prezentacji, jako rezultatów współpracy w ramach mobilności. Każda polsko-portugalska para opracowała i zaprezentowała w języku angielskim tematy, dotyczące wzajemnych zainteresowań, polskich i portugalskich tradycji i świąt, atrakcji turystycznych swojego kraju oraz regionu, a także popularnych dań, czy wydarzeń historycznych. Przygotowane prezentacje zostały wysoko ocenione przez nauczycieli. Jednym z elementów weryfikacji postępów były również pisemne testy z nowo poznanego języka oraz sprawdziany w formie krótkiej konwersacji po portugalsku (oraz o polsku dla portugalskich partnerów). Intensywny program zajęć był uzupełniony wizytami m.in. w planetarium, laboratorium, czy centrum nowych technologii. W czasie wolnym uczniowie rozegrali towarzyskie mecze piłkarskie z portugalskimi rówieśnikami. Odwiedzili również słynny stadion piłkarski w Bradze.
Organizatorzy zadbali również o to, by okres mobilności były czasem efektywnie spędzonym. W dni wolne od nauki uczniowie uczestniczyli w wycieczkach do Porto, Lizbony, Fatimy oraz leżącego nad oceanem Viana do Castelo. Popołudniami zaś mogli poznawać urokliwą, starą Bragę. I choć może nie wszyscy pokochali portugalską kuchnię, to już samą gościnną Portugalię i Portugalczyków przywieźli bez wątpienia w swoich sercach.
Warto podkreślić, że licealiści z „Czerwoniaka” znakomicie poradzili sobie z wyzwaniami, jakie przed nimi stanęły. Wykazali się wysokimi kompetencjami językowymi, które jeszcze udoskonalili dzięki urozmaiconym aktywnościom. Udział w projekcie był dla uczniów i nauczycieli przygodą jedyną w swoim rodzaju, w trakcie której udało się nawiązać międzynarodowe przyjaźnie, poznać mnóstwo interesujących ludzi, zdobyć nowe umiejętności i wiedzę, a przede wszystkim spędzić niezapomniane chwile w swoim życiu. Z tego powodu nie zabrakło łez wzruszenia podczas pożegnalnego spotkania w portugalskiej szkole.
Po zakończeniu mobilności każdy z uczestników otrzymał imienne certyfikaty udziału w projekcie.