Apel z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w ZS nr 1

Oferta na rok szkolny 2023/2024 - kliknij TUTAJ. Zapraszamy do "Czerwoniaka" !

Apel z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w ZS nr 1

W dniu 27 kwietnia 2023 roku odbył się w Zespole Szkół nr 1 uroczysty apel poświęcony 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Przygotowali go i poprowadzili uczniowie „Czerwoniaka”, pod opieką Pana Krzysztofa Krajewskiego. W rolę Narratora wcieliła się Marta Grądzka z klasy II TL,
a Nauczyciela zagrał Kacper Kulikowski z klasy I B LO. Role uczniów przypadły Maksymilianowi Grabowskiemu z klasy II A TI, który brawurowo wykonał piosenkę Marka Grechuty: „Tyle było dni”, oraz Kindze Kaczyńskiej
z klasy II TL i Jackowi Popławskiemu z klasy II B TI, którzy popisali się wspaniałą recytacją patriotycznych wierszy Jakuba Jasińskiego: „Do narodu”
i Franciszka Karpińskiego: „Na dzień 3 Maja 1791”. Ich występy zostały uzupełnione prezentacją słowno – muzyczną, dzięki której młodzież Zespołu Szkół nr 1 oraz nauczyciele mogli zapoznać się z historią uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jej postanowieniami i piosenkami kojarzonymi z tym wydarzeniem.  
Celem apelu było kształcenie szacunku dla polskiego dziedzictwa narodowego, umiłowania języka ojczystego i kultury narodowej oraz identyfikacja z postępową tradycją, poprzez czynne uczestnictwo w życiu szkoły. Młodzież wzięła udział nie tylko w szkolnej uroczystości, ale również miała okazję poznać piękną, choć bolesną historię Polski, poczuć, że jest częścią wielowiekowej tradycji. Ta swoista lekcja  stała się ważnym elementem rozwoju patriotyzmu wśród młodych ludzi, tak potrzebnego w dzisiejszych czasach, gdy po raz kolejny jesteśmy świadkami odradzania się rosyjskiego imperializmu.Krzysztof Krajewski