Uczniowie z „Czerwoniaka” na praktykach we Włoszech

Oferta na rok szkolny 2023/2024 - kliknij TUTAJ. Zapraszamy do "Czerwoniaka" !

Uczniowie z „Czerwoniaka” na praktykach we Włoszech
W ramach programu Erasmus+ uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Zambrowie biorą udział w projekcie nr 2022–1-PL01–KA121–VET-000057682, którego głównym celem jest doskonalenie kompetencji kluczowych, w tym językowych oraz rozwijanie umiejętności w obszarze kształcenia zawodowego.

Uczniowie technikum gastronomicznego z „Czerwoniaka” rozpoczęli staż zawodowy we Włoszech w mieście Vasto położonym pomiędzy wodami Adriatyku a szczytami Apeninów. Vasto, pełne wielowiekowego uroku, znajduje się na południowym wybrzeżu Abruzji w  prowincji Chieti. Miasto oferuje swoim gościom niepowtarzalne piękno przyrody w sercu Włoch, niezwykłą gościnność oraz wyjątkowe smaki włoskiej kuchni. Marina di Vasto to również długa piaszczysta plaża wyróżniająca się nie tylko pod względem pięknej okolicy i  czystości, ale też z powodu drugiej co do wielkości latarni morskiej we Włoszech.
Nasi uczniowie z klasy IV TŻ szkolą się w restauracjach Vasto, gdzie mają okazję poznawać tajniki zawodu pod opieką włoskich pracodawców. Stażyści uczą się przygotowywać lokalne potrawy według tradycyjnych receptur, ponieważ we Włoszech najbardziej ceniona jest kuchnia domowa oraz stosowanie świeżych produktów, najlepiej dostępnych w bliskim sąsiedztwie. Uczniowie poznają kuchnię Abruzji, która jest dosyć zróżnicowana i zawiera dużo dań rybnych oraz owoców morza oraz pasty przygotowywane w wyjątkowy sposób. Bardzo popularne jest arrosticini – mięso w postaci szaszłyka przygotowywane na ogniu. Włosi słynną z kunsztu kulinarnego, stosowania składników wysokiej jakości oraz kultury celebrowania posiłków, dlatego też staż jest niezwykłym doświadczeniem dla naszych praktykantów.
Udział w projekcie to nie tylko nauka zawodu oraz zdobywanie wielu ważnych umiejętności takich jak porozumiewanie się w języku angielskim i  włoskim oraz planowanie i  organizacja pracy. Podczas stażu uczniowie mają możliwość poznawania historii i kultury Włoch. W ciągu pierwszych dni pobytu zwiedzali urokliwe Vasto, a w dzień wolny od pracy wybrali się wraz z  opiekunami na wycieczkę do Rzymu. Udało się im zobaczyć najważniejsze symbole „Wiecznego Miasta” m.in. Koloseum, Forum Romanum, Schody Hiszpańskie, Fontannę Di Trevi i Bazylikę św. Piotra w Okowach.
Przed uczniami zambrowskiego „Czerwoniaka” jeszcze dwa tygodnie praktyk, nowe doświadczenia zawodowe oraz wycieczka do rezerwatu przyrody Punta Aderci rozciągającego się pomiędzy polami Abruzji a błękitnym morzem.